Ostatnia Wieczerza to opis wydarzenia z Nowego Testamentu, opisanego w Ewangeliach. Według opisu, Jezus zebrał się ze swoimi apostołami, aby spożyć z nimi Paschę, żydowskie święto upamiętniające wyjście Izraelitów z Egiptu. Podczas wieczerzy, Jezus ogłosił, że jeden z apostołów Go zdradzi, co wywołało zdumienie i smutek wśród innych uczestników. Po wieczerzy, Jezus udał się na Oliwę, gdzie został pojmany przez strażników i przesłuchany przed Sanhedrynem, a następnie skazany na śmierć przez ukrzyżowanie.

Reprodukcja obrazu na płótnie pędzla Philippa de Champaigne. Ostatnia Wieczerza to według Ewangelii wieczerza paschalna Jezusa z apostołami, która odbyła się w przeddzień jego śmierci w sali zwanej Wieczernikiem.

Ostatnia Wieczerza Philippa de Champaigne
Ostatnia Wieczerza Philippa de Champaignea Wieczerza

Obraz pędzla Juan de Juanes, hiszpańskiego malarza okresu renesansu, który wypisał w aureolach apostołów ich imiona! Nie posunął się wprawdzie do tego, żeby również Judasza obdarować aureolą, ale za to napisał jego imię na stołku, poniżej zadka apostoła o tak złej reputacji.

Ostatnia Wieczerza
Ostatnia Wieczerza – Juan de Juanes

Malowidło ścienne Leonarda da Vinci, wykonane w refektarzu klasztoru przy Santa Maria delle Grazie w Mediolanie przedstawiające Ostatnią Wieczerzę.

Ostatnia Wieczerza Leonardo da Vinci
Kopia „Ostatniej Wieczerzy” Leonarda da Vinci

Obraz został namalowany na zamówienie księcia Mediolanu Ludovico Sforzy. Leonardo Da Vinci malował fresk przez 3 lata. Posłużył się on nietypową techniką, która okazała się nietrwała – mimo wielu renowacji fresk jest nadal w złym stanie. Fresk przedstawia moment, w którym Jezus ogłasza, iż jeden z apostołów go zdradzi.

Więcej obrazów znajdziesz na Reprodukcje obrazów – BajeczneObrazy.pl

5/5 - (4 votes)