Obrazy na płótnie do salonu z kosmosem
Obraz z kosmosem – mgławica i galaktyki w kosmosie

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Ma wiele różnych funkcji. Domownicy spędzają w nim czas, pracują, odpoczywają. To też pomieszczenie reprezentacyjne.

Obrazy na płótnie do salonu z zielonym lasem
Obraz z zielonym lasem

To właśnie w salonie gościmy przyjaciół i rodzinę. Bardzo ważne jest, aby połączyć jest domowy, osobisty charakter z funkcją reprezentacyjną. Salon powinien być urządzony nie tylko w sposób praktyczny, ale również estetyczny.

Obrazy na płótnie do salonu z kwiatami
Obraz do salonu z malowanymi kwiatami

Jednym z ważniejszych pytań jest pytanie o dekoracje i dodatki, w tym dekoracje ścian. Jeśli chcemy, aby salon był estetyczny i reprezentatywny, to najlepszym wyborem do dekoracji ścian są obrazy na płótnie. 

Dlaczego właśnie obrazy na płótnie?

Obraz na płótnie do salonu - pejzaż zachód słońca nad Morzem Bałtyckim
Obraz zachód słońca nad Morzem Bałtyckim

Obrazy  na płótnie to szybki, łatwy i bardzo skuteczny sposób na dopełnienie aranżacji salony. Mają one wiele zalet, które czynią z nich jedną z najlepszych ściennych dekoracji. Obraz może mieć różną wielkość format, a także treść, czyli, co przedstawia.

Obraz na płótnie do salonu - reprodukcja obrazu Drzewo życia Gustava Klimta
Reprodukcja obrazu na płótnie Drzewo życia Gustava Klimta

Dzięki temu bez trudu można go dopasować do każdego typu salonu. Ich zaletą jest niezwykła głębia obrazu, wysoka jakoś przedstawianych treści oraz satysfakcjonująca głębia kolorów.

Obrazy na płótnie do salonu - malowany obraz z Paryżem
Obraz malowany z Paryżem

Wydruk na papierze, czy innego typu dekoracje nigdy nie będą miały takiej jakości i klasy, jak płótna. Można wybrać obraz z ramą albo bez. Płótna nie trzeba oprawiać, żeby wyglądało dobrze.

Czarno biały obraz na płótnie do salonu z twarzą pięknej kobiety
Abstrakcyjny obraz czarno biały z twarzą pięknej kobiety

Kolejną zaletą jest niezwykle prosty montaż. Wystarczy najprostszy gwoździk albo specjalne wkręty. Można je nie tylko łatwo zamontować, ale też bez trudu ściągnąć, wymienić na inne, czy zawiesić w innym miejscu. 

Format i ilość obrazów a wielkość salonu

Wybierając modny obraz do salonu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Bardzo ważna jest wielkość pomieszczenia oraz ilość pozostałych elementów wyposażenia. Do mniejszych przestrzeni sprawdzą się niewielkie formaty. Można zawiesić jeden obraz albo dwa. Jeśli salon jest bardzo przestrzenny to warto rozważyć wybór większego płótna. Można też zdecydować się na kilka mniejszych formatów. Muszą one jednak być do siebie odpowiednio dopasowane i tworzyć spójną całość. Jeśli w salonie jest dużo mebli i innych dekoracji, to warto zminimalizować ilość obrazów. Jeśli w salonie jest stosunkowo pusto, to płótna na ścianach mogą stać się dominantą kompozycyjną całego wystroju. Ważne, żeby obraz był odpowiednio dopasowany do przestrzeni. Jeśli będzie za mały, to może zginąć i przestać być widocznym. Jeśli będzie zbyt duży albo płócien będzie za dużo, to przestrzeń stanie się ciasna i przytłaczająca. 

Miejsce ekspozycji

Równie istotne jest miejsce ekspozycji płótna. Decydując się na zakup cennego i wartościowego obrazu, musimy zadbać o jego odpowiednie wyeksponowanie. Należy wybrać ścianę, na której zawiśnie obraz. Bardzo popularnym wyborem jest wieszanie obrazów naprzeciwko kanapy albo za kanapą. Obrazy zawieszone za kanapą mają funkcję reprezentacyjną. Obrazy, które wiszą naprzeciw kanapy służą przede wszystkim domownikom. Jeśli naprzeciwko obrazu znajduje się miejsce, na którym można usiąść albo się położyć, to obraz jest często oglądany. Możliwe jest podziwianie płótna, jego analiza i refleksja na temat tego, co się widzi. Taki obraz służy mieszkańcom. Jeśli chcemy dodatkowo podkreślić płótno, to można nad nim zawiesić specjalne kinkiety, które go doświetlą. Należy zadbać o odpowiednie natężenie i barwę światła, tak, aby nie zniekształcić prezentowanych kolorów. Jeśli obrazy mają wyłącznie funkcję dekoracyjną, to należy je zawiesić tam, gdzie stylistycznie pasują do ściany i pozostałych elementów wyposażenia. Pejzaż nie będzie dobrze wyglądał tuż przy oknie. Można spróbować przyłożyć wybrany obraz do różnych miejsc i sprawdzić, w którym prezentuje się najlepiej. We wnętrzach w stylu klasycznym, których wystrój opiera się na harmonii i symetrii obrazy warto wieszać symetrycznie. Najczęściej wiesza się je na środku ściany. We wnętrzach nowoczesnych nie trzeba zachowywać symetrii. Płótnem można celowo zaburzyć jakąś równowagę, tworząc wraz z pozostałymi elementami kompozycje diagonalne. 

Dopasowanie obrazu do stylu wnętrza

Bardzo istotne jest dopasowanie obrazu do stylu, w którym urządzony jest salon. Do wnętrz w stylu klasycznym, tradycyjnym będą pasowały klasyczne płótna. To mogą być pejzaże, portrety, martwe natury. Można wybrać reprodukcję znanych i cenionych wnętrz. To nada salonowi klasy, wdzięku i odpowiedniej elegancji. We wnętrzach w stylu rustykalnym sprawdzą się wiejskie pejzaże, romantyczne kwiaty, czy wiejskie chaty. Wszystko, co kojarzy się naturą i prostotą. Do wnętrz w stylu nowoczesnym pasują obrazy abstrakcyjne na płótnie. Jeśli wnętrze jest minimalistyczne, to warto wybrać płótna przedstawiające kompozycje geometryczne. Jeśli wnętrze jest nowoczesne, ale ma bardziej industrialny albo loftowy styl to warto wybrać abstrakcję kolorystyczną. Ważne, aby kolory pasowały do zasad kolorystycznych tego stylu wnętrzarskiego. Warto pamiętać o tym, że kolory znajdujące się na płótnie będą w relacji do koloru ściany. To od niego zależy, jak płótno będzie się prezentowało i jak będzie odbierane. Zupełnie inaczej prezentuje się soczysta żółć na żółtej ścianie, a inaczej na czarnej. Im staranniej dobierzemy rozmiar płótna, miejsce ekspozycji, kolory i przedstawione elementy do wielkości, charakteru oraz wystroju salonu, tym lepszy efekt całościowy uzyskamy. 

Obrazy na płótnie do salonu - obraz z kwiatami, storczyki na kamieniach bazaltowych
Obraz z kwiatami – białe storczyki na kamieniach bazaltowych
5/5 - (3 votes)