Wiele osób zachwyca się krajobrazami Prowansji – bezkresne, fioletowe pola lawendy pozwalają się rozmarzyć i bezpowrotnie zakochać w tej krainie. Nic więc dziwnego, że po powrocie do domu chce się odtworzyć ten klimat i urozmaicić nim swoje wnętrze. Z pomocą przychodzą fototapety i obrazy z lawendą, które niezależnie od stylu mieszkania i motywu przewodniego zawsze potrafią się świetnie wkomponować w estetykę.

Lawendowe pole, Prowansja
Lawendowe pole przy klasztorze Senanque, Prowansja, Francja

Dzięki ogromnemu wyborowi bez problemu można znaleźć takie, które sprostają indywidualnym wymaganiom oraz nie przytłoczą wnętrza. Na jaką fototapetę postawić? Jak wybrać obraz, który będzie dopełniał przestrzeń?

Jakie korzyści płyną z wyboru fototapety?

Popularność fototapet jest jak najbardziej uzasadniona. Produkowane są one z coraz bardziej nowoczesnych materiałów, które ułatwiają ich montaż, ale też sprawiają, że są trwałe i mogą posłużyć przez kolejne lata. Technologie, które używane są do ich wyprodukowania, pozwalają odwzorować krajobrazy i miejsca w zbliżony do rzeczywistości sposób. 

Kwitnąca lawenda
Kwitnąca lawenda w pastelowych barwach

Bez najmniejszego problemu można przenieść lawendowe pola prosto do swojego salonu. Jest to mała i łatwa zmiana, która nadaje pomieszczeniu nowego, unikalnego charakteru. Warto dodać, że dzięki obecnej na rynku różnorodności można znaleźć wzory i krajobrazy, które będą spełniały indywidualne wymagania. Należy też wspomnieć o tym, że ich zamontowanie jest niezwykle proste, ponieważ nie wymaga specjalistycznego sprzętu, ani umiejętności.

Obrazy są niezbędne, by dopełnić styl pomieszczenia:

Obrazy podobnie jak fototapety są uniwersalne, można je dopasować do osobowości i stylu oraz świetnie wkomponują się w każdą przestrzeń; zarówno mieszkalną, jak i biurową. Ich głównym zadaniem jest wzbudzanie emocji oraz pozytywnych skojarzeń. Miłośnicy podróży bez problemu znajdą takie, które ukazują piękne górzyste krajobrazy, na których widoczna jest Prowansja ze swoimi malowniczymi domami.

Pole lawendy
Pole lawendy na tle zachodzącego słońca

Warto podkreślić to, że obrazy mogą zarówno uzupełniać zamysł artystyczny, w jakim tworzona jest przestrzeń, ale mogą też stanowić jej centrum i skupiać na sobie wzrok. Niezależnie od tego, należy pamiętać o tym, że muszą one stanowić spójną całość z wszystkimi elementami wyposażenia znajdującymi się w pomieszczeniu. Dzięki temu nie wprowadza się zbędnego chaosu, a przestrzenie stają się harmonijne i domownicy dobrze się w nich czują.

Jak urządzić pomieszczenia w klimacie prowansalskim?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę przeznaczenie danego pokoju. Inaczej urządza się salon, do którego dostęp mają nie tylko domownicy, ale też goście, a inaczej sypialnie, która jest już prywatną przestrzenią. Coraz więcej osób decyduje się na wyjście ze schematów i położenie tapety w łazience. Lawenda wśród pięknych pagórków może być ciekawym urozmaiceniem i alternatywą dla uniwersalnych, morskich elementów.

Lawenda
Kwitnące pole lawendy z tradycyjnym prowansalskim domem w tle

We wspomnianym wcześniej salonie można postawić żywe kwiaty, które z pewnością dodadzą życia przestrzeni. Ze względu na swoją intensywną i charakterystyczną barwę świetnie wyglądają zarówno z ciemnym drewnem, jak i nowoczesnymi, białymi szafami. Sypialnia z kolei powinna być najspokojniejszym miejscem w całym domu. Z reguły dominują w niej zrównoważone kolory, zgodne z upodobaniami domowników.

Lawenda
Lawendowe pole, Prowansja

Decydując się na tapetę z krajobrazem, warto zadbać o to, by przywoływała miłe skojarzenia i uspokajała. Natomiast przy jednokolorowych ścianach warto urozmaicić je obrazami, które nie tylko spersonalizują wnętrze, ale też sprawią, że będzie ono ciekawsze. Można poeksperymentować z ich wielkością oraz ułożeniem, należy natomiast pamiętać o tym, że powinny wpływać kojąco na emocje i wyciszać.

5/5 - (2 votes)