Moda wraca i to nie tylko w kwestii ubioru, ale również aranżacji wnętrz. Do łask wróciły fototapety ścienne na wymiar oraz nowoczesne obrazy na płótnie, które w porównaniu do wcześniejszych są dużo bardziej wytrzymałe i po prostu lepszej jakości. Dzięki temu gwarantują atrakcyjny wygląd pomieszczenia na dłużej.

Dlaczego warto pomyśleć o zastosowaniu we wnętrzu takiego elementu dekoracyjnego? Przede wszystkim dlatego, że obrazy czy fototapeta wprowadzają do pomieszczenia charakter, ożywiają je, a nawet mogą zupełnie zmienić wygląd pokoju, który trochę już nam się opatrzył czy zwyczajnie znudził. Bogactwo motywów i ogromna dowolność tego, co na takiej dekoracji miałoby się znaleźć, gwarantują, że każdy – zgodnie ze swoim gustem i pomysłem na cały wystrój – może znaleźć coś dla siebie.

Dostępność, łatwość realizacji, różnorodność

Fototapety do salonu
Wiosenny kwiat jabłoni – fototapety do salonu

Myśląc o remoncie lub planując choćby kosmetyczne zmiany, które mogłyby odmienić wizerunek pomieszczenia, liczymy koszty, jakie trzeba będzie w związku z tym ponieść. Dużym plusem obrazów na płótnie lub fototapety na ścianę jest to, że nie są to rozwiązania zbyt kosztowne. Efektowny wygląd możemy uzyskać, posiadając nawet skromniejszy budżet. Nie wymagają one również konieczności zatrudniania specjalnej ekipy montażowej, która umieści dekorację w wyznaczonym przez nas miejscu. Nie jest to też towar trudno dostępny.

Abstrakcyjny obraz do salonu
Abstrakcyjny obraz do salonu

Największą zaletą takich rozwiązań jest jednak to, że naprawdę nie istnieją praktycznie żadne ograniczenia związane z kolorystyką czy motywami, jakie chcielibyśmy na nich zobaczyć. Można znaleźć zarówno dekoracje o bardziej stonowanym, minimalistycznym charakterze, ale też takie, które przedstawiają żywe, wielokolorowe ornamenty, przedmioty czy krajobrazy. Jakby tego było mało, wiele firm daje klientom możliwość stworzenia autorskiej dekoracji, np. w oparciu o posiadane zdjęcie lub fotografię z katalogu, którą wybieramy sami. Bardzo popularne są fototapety 3D, które nadają przestronności nawet niewielkiemu pomieszczeniu. Warto też pamiętać, że obraz na płótnie, na którym znajduje się wybrany przez nas motyw czy widok wciąż ma w sobie ten pierwiastek sztuki, jaki kojarzy się z tradycyjnymi obrazami wieszanymi na ścianach.

Fototapeta 3D
Fototapeta 3D

Dowolność panuje również w kwestii tego, gdzie umieścić obraz czy fototapetę. Nie ma znaczenia, czy będzie to sypialnia, kuchnia, salon, pokój dziecięcy czy jeszcze inne pomieszczenie w naszym domu bądź mieszkaniu. Do naszych potrzeb dostosowany zostanie nawet wymiar dekoracji tego typu. Należy jednak pamiętać, że o ile fototapeta sprawdzi się na całej ścianie lub ścianach, to obraz najlepiej dostosować do wolnej przestrzeni, biorąc pod uwagę to, by nie przytłaczał.

Fototapety na wymiar
Fototapety na wymiar

Trudno jest powiedzieć, co i gdzie będzie najlepiej pasować, ponieważ wszystko zależy od realizowanego projektu. Wnętrze można przecież w całości utrzymać w minimalistycznym charakterze, ale można też do wszystkich stonowanych elementów dobrać ożywiający akcent w formie kontrastującej z nimi grafiki. Znajdą się też zwolennicy bardzo intensywnych kolorów, którym wcale nie będą chcieli stonować ich subtelnym obrazem.

Materiał i technika

Trwałość materiałów, z jakich wykonywane są fototapety czy płótno pod obrazy nie wzbudzają zastrzeżeń. Fototapety produkuje się ze specjalnego, wzmocnionego papieru albo winylu, które są łatwym podłożem podczas czyszczenia. Dekoracje można odkurzać, a nawet myć. Obecnie można pozbyć się nawet obaw dotyczących umieszczania ich w tak problematycznych pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka, ponieważ znaleźć można takie, które odporne są na wilgoć, tłuszcz, czynniki mechaniczne i zmiany temperatury. Obawa, że narażone na działanie promieni UV zaczną blaknąć, też odchodzi w niepamięć.

Fototapety do sypialni
Fototapety do sypialni

Producenci takich dekoracji coraz częściej stawiają przy tym na ekologię i zdrowie klientów, dlatego stosowane są bezpieczne technologie z użyciem sprzętu najnowszej generacji i lateksowych atramentów, pozbawione w składzie rakotwórczych związków.

Fototapety przyklejamy do ściany takim samym klejem, jakim robimy to w przypadku tapet tradycyjnych. Ich faktura może być różna: gładka, piaskowa lub w typie płótna.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę sklepu BajeczneObrazy.pl

5/5 - (4 votes)